Tänane kuupäev Neljapäev Mär 28, 2024 1:08 pm
  

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi



Tee uus teema Vasta teemale  [ 61 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5  Järgmine
  Printerivaade Eelmine teema | Järgmine teema 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Vahekultuurid!
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 07, 2014 7:06 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Nov 05, 2008 12:40 pm
Postitusi: 587
Asukoht: Lääne-Virumaa Simuna
Võtame siis teema eraldi ülesse.
Siin on kirjas miks ja kuidas.
http://www.wiruvili.ee/biointensiivne-p ... uurid.html

Mina küsiks, et millal siis oleks tegelikult õige aeg päevalille külvata?

_________________
Ära osta masinat, millest mõistus üle ei käi!!!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Vahekultuurid!
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 07, 2014 7:28 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 08, 2010 11:57 pm
Postitusi: 1424
Asukoht: Raplamaa
Kas sa mõtled õige aja all seda millal külvama minna või seda millal peaks seda tegema mullaviljakuse seisukohalt?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Vahekultuurid!
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 07, 2014 8:09 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Nov 05, 2008 12:40 pm
Postitusi: 587
Asukoht: Lääne-Virumaa Simuna
Kuna vahekultuuride eesmärgiks on mullaviljakuse parendamine siis on vast oluline see aspekt jh.

_________________
Ära osta masinat, millest mõistus üle ei käi!!!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Vahekultuurid!
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 07, 2014 9:13 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 08, 2010 11:57 pm
Postitusi: 1424
Asukoht: Raplamaa
Kõik on kinni eesmärgi püstituses, minu pikemaajalises nägemuses võiks asi olla nii, et aasta ringi on põllud rohelised ja sama sugukonna taimed ei järgene teineteisele ja vahekultuurid koosnevad eranditult segudest. Üks liik segudes peaks olema liblikõieline ja juurekava võiks kõigil liikidel segus olla erinev, siis ei hakka nad teineteist liiga palju segama ja toimub ka juureeritiste kaudu umbrohtude väljatõrjumine kui võimalikult palju juurestiku tüüpe on esindatud. Näietks puhas punane ristik ei suuda nii hästi orasheina välja tõrjuda, kui koos kõrrelistega, sest punane ristik üksi jätab kõrrelistejuurte osa mullas vabaks ja seal toimetab orashein edasi, kui see pind hõivata kultuurkõrrelistega, siis on asi juba vähe teine.
Päevalill konkreetselt peaks segudes toimetama kui mulla õhustaja tänu oma tugevale sammasjuurele ja see võikski olla üks olulisematest asjadest mille alusel otsustada milla teda kasutada ja kus on tihenemise probleem suurem. Liigtihedates kohtades on tavaliselt C-sisaldus ka väga madal ja seal kulub päevalille suur hulk maapealset massi ka hästi ära, et ka läbi orgaanilise aine mulla õhustatust parandada. Loogiliselt võttes võiks päevalillesegu kasvatada enne talivilju, sest kasvuaeg on ca 125 päeva, seega sügisene külv ei tule kõne alla ja meil siin seemned tõenäoliselt valmis ei saa, sest enne tuleb külv peale.

Selle riistaga käid enne põllud üle, et näha mis toimub...
http://www.farmcomp.fi/en/wile/products/wile-soil-compaction-tester
Pilt

Kellel on läga kuskilt võtta, siis siin on üks hea võimalus mitu kasulikku asja korraga ära teha
http://www.youtube.com/watch?v=3st0qZ_3vH0


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Vahekultuurid!
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 07, 2014 10:40 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Juul 16, 2009 5:02 pm
Postitusi: 288
Väga huvitav teema teil mida jälgida. Keep goin´!
90ńdatel kasvatas isa ühel aastal päevalille, terve põld oli ilusaid suuri kollaseid õisi täis.
Vahekultuuri teema võib olla täitsa uus tase meie põllumajanduses, seda peaks kindlasti uurima ja katsetama.
Mulle tekitas kahtlust see suur redis teisest teemast, mõtlen, et kui kaua ta laguneb mullas, et toitained vabastada ja kas see kõdunev redise mass mullas ei ole haigustele või kahjuritele toiduks äkki?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Vahekultuurid!
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 07, 2014 10:48 pm 
Eemal

Liitunud: Neljapäev Mai 28, 2009 9:40 pm
Postitusi: 154
Asukoht: Lääne-Viru
http://www.seemnemaailm.ee/index.php?
Selle järgi oleks tegemist pigem rõika kui redisega.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Vahekultuurid!
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 07, 2014 11:09 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Nov 05, 2008 12:40 pm
Postitusi: 587
Asukoht: Lääne-Virumaa Simuna
Pilt
Selle tabeli kohaselt peaks piisama 75 päevast, et saavutada maksimaalne toitainete sisaldus taimes(õitsemise aeg), mis võiks ehk olla eesmärgiks vahekultuurile.
Minu mõte oleks jätta odrale ikka ristiku allakülv ja järgneval kevadel sinna juurde külvata päevalill ja hernes ja võibolla ka tatar. Ei tea kas mai algus on selleks liiga vara? Siis jääks juuli keskpaigani nii umbes 75 päeva, saaks massi purustada, vajadusel mullaga segada ja taliraps külvata.
Mida arvate?

_________________
Ära osta masinat, millest mõistus üle ei käi!!!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Vahekultuurid!
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 07, 2014 11:57 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 08, 2010 11:57 pm
Postitusi: 1424
Asukoht: Raplamaa
Ma kardan, et kevadel ristikusse külv võib ikalduda, sest ristik võib uut külvi lämmatama hakata ja jube passimine on, et hiljaks ei jää, sest see moment kui ristik on kasvu alustanud on uuele külvile rong põhimõtteliselt läinud.
Teine asi kui segust rääkida, siis on mõttekoht kas on vaja ristikule hernest juurde, pigem mingi odav kõrreline äkki...
Kui ristikutest rääkida, siis kaevamas oled käinud ja baktereid uurinud - et siis mis värvi ja kas nad üldse all on?
maaltjahobusega kirjutas:
...Mulle tekitas kahtlust see suur redis teisest teemast, mõtlen, et kui kaua ta laguneb mullas, et toitained vabastada ja kas see kõdunev redise mass mullas ei ole haigustele või kahjuritele toiduks äkki?

Redisel on kuivaine sisaldus alla 20%, seega ei lähe kaua. Haigustega on see lugu, et üks asi on monokultuur ja pidevalt, teine asi on segude ja viljavahelduse koostoime.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Vahekultuurid!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 08, 2014 12:18 am 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Nov 05, 2008 12:40 pm
Postitusi: 587
Asukoht: Lääne-Virumaa Simuna
Tsiteeri:
Ma kardan, et kevadel ristikusse külv võib ikalduda, sest ristik võib uut külvi lämmatama hakata ja jube passimine on, et hiljaks ei jää, sest see moment kui ristik on kasvu alustanud on uuele külvile rong põhimõtteliselt läinud.

Mul on võimalus (juhul kui on ristik kasvama hakanud) külviku eelharimisketastega natuke ristikut "kärpida" Äkki toimib? Ja ristik allakülvist just väga tugev ei ole ka jäänud!
Tsiteeri:
Teine asi kui segust rääkida, siis on mõttekoht kas on vaja ristikule hernest juurde, pigem mingi odav kõrreline äkki...

Sellele mõtlesin ise ka. Kuid mis oleks see hea kõrreline mille juurestik oleks erinev ristikust ja tatrast?(või kas üldse tatar? ei kannata ta ju üldse külma..-2c hävitab juba tõusmed.)
Tsiteeri:
Kui ristikutest rääkida, siis kaevamas oled käinud ja baktereid uurinud - et siis mis värvi ja kas nad üldse all on?

Häbiga peab tõdema, et kaevama ei ole jõudnud kuid tean rapsi taimestiku järgi (silmajärgi) et midagi pidi seal olema. Tuleva hooaeg käin kindlasti uurin mis toimub.


Ja kõdunev redise mass peaks toiduks olema vihmaussile,seenele,bakterile ja siis kultuurtaimele. Redise asemel oleks vast alternatiiviks ka naeris.

_________________
Ära osta masinat, millest mõistus üle ei käi!!!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Vahekultuurid!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 08, 2014 12:58 am 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 08, 2010 11:57 pm
Postitusi: 1424
Asukoht: Raplamaa
Kõrreliseks ma otsiks mingi raiheina, timuti või mõlemad, sõltub muidugi hinnast ka ja mis paremini saada on.
Naeriga on see asi, et tihese vastu ei aita eriti, muus osas on tõesti täitsa ok, igatahes ma Argoga rääkisin ja lubas mulle kaks kotti redist tuua, kui vähegi võimalik on, plaanis on redised rukki järgi külvata, eks siis näen mis neist saab...
Muidugi mul on tihes reaalne probleem ja ta on nii piisavalt sügaval, et täna mul tehnikat ei ole millega seda lõhkuda ja sellest ka mu suurem mure seoses sellega. Tänane plaan on proovida tihest taimedega lõhkuda, mesikas on juba kasutusel ja tundub, et isegi mõjub, kui nüüd saaks redised ka appi, siis saaks äkki mingi aja veel ilma sügavkobestita hakkama.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Vahekultuurid!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 08, 2014 8:25 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Juul 16, 2009 5:02 pm
Postitusi: 288
http://www.youtube.com/watch?v=3vSr2Re1Ipc
Sellel videol on hääle kvaliteet natuke jama, aga päris informatiivne.
Räägib seal, et vähemalt 5 erisorti taimi peaks olema vahekultuuris, et võimalikult mitmekesine bakterite ja putukate haarem saaks toituda.
Samuti seletab lahti suht puust punaseks vahekultuuri eelised ja kuidas valida sorte segusse. Viitab ka nende kodulehele kus on näited erinevatest segudest mida üle ookeani kasutatakse.

Huvitav kas künnipõhisel harimisel saab ka vahekultuuri kasvatada.. Näiteks kui suvinisu järgi kärmelt vahekultuuri seeme sisse randaalida, siis peaks ju see jõudma kasvada, talv võtab ära ja kündmine ilmselt tuleb kevadel teha siis, kuigi see poleks just hea kevadise ajapuuduse tõttu.

Pean lisama veel ühe lingi kus jällegi üle ookeani mehed räägivad erinevaid kogemusi vahekultuuridega ja ka rediste kasvatamisel talinisus saagi suurendamise eesmärgil. Kategooriate alt tuleb hulga põnevaid lugusid ja katsetusi.
http://plantcovercrops.com/short-cover- ... eep-roots/


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Vahekultuurid!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 08, 2014 9:20 pm 
Eemal

Liitunud: Laupäev Nov 15, 2008 9:47 pm
Postitusi: 476
Asukoht: Läänemaa
Kiirema kasvuga taimi võiks ju peale talinisu külvata ja siis sügisel sisse künda (koolist jäi meelde, et valge sinep peaks olema üsna kiire??). Sellel peaks iseenesest jumet olema, olen sellele mõelnud aga mõtlemisest kaugemale pole jõudnud, sest lihtsalt ei jõua külviga sellel ajal tegeleda.


http://maaleht.delfi.ee/news/maamajandus/maamajandusuudised/sobivaimad-vahekultuurid-eesti-poldudele-on-oliroigas-ja-valge-sinep.d?id=66011512
Järgev link siis doktoritööle, mis eelmainitud uudises kajastatud.
http://dspace.emu.ee/bitstream/handle/10492/818/Liina_Talgre_DO2013.pdf?sequence=1

_________________
Põllumees rikas, põlvini sitas.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Vahekultuurid!
PostitusPostitatud: Neljapäev Jaan 09, 2014 11:36 pm 
Eemal

Liitunud: Neljapäev Mai 28, 2009 9:40 pm
Postitusi: 154
Asukoht: Lääne-Viru
Krt. lugesin selle viimase lingi alt inglise keeles ----pärast tuli sama jutt eesti keeles järgi :?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Vahekultuurid!
PostitusPostitatud: Reede Jaan 10, 2014 9:39 am 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Nov 05, 2008 12:40 pm
Postitusi: 587
Asukoht: Lääne-Virumaa Simuna
Kui nüüd antud doktoritööd lugeda siis tekkis mulle selline arusaam, et kõrrelisi kultuure vahekultuurina kasutada ei olegi kõige õigem mõte. Kuna lämmastiku seovad palju aga C:N suhe on lai siis vabaneb see uuesti väga pika ajajooksul. Samas ei ole veel katseliselt kindlaks tehtud, et õlirõika ja valge sinepi kasvatamine vahekultuurina segus ei mõjuta kultuurrapsil levivaid juure ja taime maapealse osa haiguseid seega julgeks mina "mängida" ristiku,mesika,herne,oa või keerispea seguga.
Kuidas teie asjast aru saite?

_________________
Ära osta masinat, millest mõistus üle ei käi!!!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Vahekultuurid!
PostitusPostitatud: Reede Jaan 10, 2014 12:18 pm 
Eemal

Liitunud: Reede Mär 14, 2008 9:59 pm
Postitusi: 646
Asukoht: Jõgeva
Kõrreliste osa lugesin mina ka nii välja, samas panema peaks ikka, aga vähendada osakaalu segus.
Kas lutserni võiks ka segusse võtta millega siis nö mängida?
Tatart olen ma kasvatanud teraks, aga pole proovinud kuidas ta vahekultuuris ja augustis külvates üles tuleb, keegi on?
Kui talivilja ette kevadel mingi mix tahta teha, siis tatral on jällegi külviaeg hilisem ~juuni alguspool, kardab külma. Päevalill, ristikud, rõikad, kõrrelised, võiks mai alguses ära külvata?


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 61 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
cron





Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
et 3.0.10

greenmiles v1.1 designed by CodeMiles Team -TemplatesDragon-.